Divitdar Mehmed Emin Paşa

Read Time:3 Minute, 35 Second

Avrupa’nın ihtiyacını neredeyse tek başına karşılayan ve bu durumun daha uzun yıllar sürmesini garantiye almak isteyen Rusya, özellikle gelecekte Doğal Gaz’ın en büyük tedarikçileri olan Orta Asya ülkelerini, gazlarını sadece kendisine satmaları konusunda politik ve ekonomik hamlelerle sıkıştırmaktadır. 1972-76 arası İran tüm politik çalkantılara rağmen neredeyse sıfır enflasyon ile gidiyordu ve bu durum bazarileri iyice kışkırtmaya yaramıştı. Hava kuvvetleri 1979’a doğru büyük grevlere sahne olmaya başlamıştı ve durum iyice şahın kontrolünden çıkmak üzereydi. Türkiye’deki Köy Enstitülerine benzer enstitüler oluşturan Rastakhiz partisi köyleri eğitmeye ve dindar Mollaların etkisini eğitim ile azaltmaya çalışıyor ancak bu durum mollaların etkisi altında olan çocuklar ve gençlerin ebeveynlerinin tepkisini çekiyordu. Halkın kışkırtılmasında etkisi olan ana unsurlardan biri de şahın dine karşı olması ve halkı kandırmak için verdiği çabaya karşılık mollaların verdiği tepkiden ibaretti. Enflasyona karşı mücadeleden bazari denen İran piyasasına hâkim olan görüntüde küçük ama içeride büyük esnaf zararlı çıkınca onlardan aldıkları destekle şaha karşı çıkan Mollalara daha çok destek olmaya başladılar öte yandan Ak devrimin sonucu olarak hızla şehirlere göçmüş eğitimsiz ve geleneksel dini inançların etkisiyle Mollaların etkisi altında kalan halk Mollaların arkasında işçi tabakası da şaha muhalif Sovyetler yanlısı Tudeh Partisinin arkasında durmaya başladı.

coin Münteziri 2009’da Mir Hüseyin Musevinin vaadinde bulunduğu politikanın İslam cumhuriyetinin kurtarıcısı olduğuna inandığını ifade etmiş seçim sonrası çıkan olaylarda artık Hameneyinin icazet makamı olamayacağını vurgulamış ancak aynı sene 87 yaşında hayata gözünü yummuştur. Ahmedinejad’ın ikinci kez cumhurbaşkanı olmasından sonra çıkan olaylarda, casusluk suçlamasıyla rehin tutulan Fransa vatandaşı Fransızca öğretmeni Clotilde Reiss ile değiş tokuşu Ahmedinejad tarafından gündeme getirilmiş ancak bu değiş tokuş, Fransa tarafından reddedilmiştir. Cenaze töreninin yapılmaması için ailesine Devrim Muhafızları tarafından baskı yapılmış ancak yapılan cenaze töreni de İslam cumhuriyeti polisi ve istihbarat bakanlığı elemanları ve Besic tarafından basılmış cenazesinde Hameney ve Ahmedinejad aleyhine sloganlar atılmıştır. Muntazeri Devrim muhafızları tarafından evinde hapsedilmiş ve bir daha özgürce dışarı çıkmasına izin verilmemiştir. Nihayetinde 11 Şubat 1979’da Şapur Bahtiyar istifa etmek zorunda kaldı ve üniversite yıllarını geçirdiği Fransa’ya kaçtı, 6 Ağustos 1991’de İslam Cumhuriyeti istihbarat bakanlığı ajanlarınca evinde öldürüldü. Ancak 1 Şubat-11 Şubat arası kara kuvvetleri şaha bağlı kalarak dönemin Musaddık yanlısı liberal başbakanı Şapur Bahtiyar hükûmeti resmî hükûmet olarak kalmış, Mehdi Bazergan İmam Humeyni’nin tayin ettiği hükûmet olarak hâkim olmaya çalışmıştır. İmam Humeyni Tahrana dönüşte yaptığı ilk konuşmada “ben hükûmet tayin ederim, ben yumrukla mevcut şah hükûmetinin ağzına vururum” cümlesiyle Güçlü bir İslam Cumhuriyeti oluşturacağının sinyallerini vermiştir. Bilhassa gözaltı görüntülerinin, özellikle de şüphelilerin evlerinde ele geçirilen yüksek miktarlardaki paraların görüntülerinin medyaya sızmasıyla adı geçen Bakanlar ve Hükûmet eleştirilerin odağına oturdu.

Ancak Hümaferlerin çoğu devrimden sonra özellikle Sadık Halhali’nin başkanı olduğu İslam Devrimi Mahkemesinde idama mahkûm edilmiştir. Rastakhiz partisi’nin iktidarı süresince milyonlarca dolar kârdan mahrum kalmış ve özellikle yabancı sermayenin girişi ve büyük fabrikaların kurulmasıyla bu durumun artacağını düşünen Bazari(esnaf)ler Marksizm ile muhalif olsalar da bu fikre destek verdi. Göstermelik mahkemeye çıkartıldığı zaman “ben bu ülkeye hizmet dışında hiçbir şey yapmadım ama ne olursa olsun idama hazırım” demiştir Annesi Rusya göçmeni olduğundan dolayı mavi gözlü ve Avrupalı tipindeydi Halhali’nin tipini kastederek yabancı ve casus diyerek hakaret etmesine cevaben “Sen Fars’sın ama ben senden çok daha fazla İranlıyım” demiştir. Dizi, dördüncü sezondan itibaren küresel güçlerin ana aktörlerine yoğunlaşmış, dizide yabancı istihbarat servisleri, yabancı ajanlar yer almış ve bu kişilerle mücadele verilmiştir. Not: Tabloda yer alan ana karakterlerin detaylı açıklamaları, yardımcı karakterler ile diğer karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakabilirsiniz. Onun hakkında da hiçbir delil bulunmamasına rağmen Halhali onu “Allah’a karşı ve Allah’ın hükûmetine karşı savaşma” suçundan idama mahkûm etmiş kurşuna dizdirmiştir.

Siberalem hakkında bilgi, Harvard Üniversitesi1 Şubat 2004 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 24 Nisan 2009. 27 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 1990’lar (“doksanlar” olarak telaffuz edilir, “90’lar” olarak kısaltılır), 1 Ocak 1990 tarihinde başlayan ve 31 Aralık 1999 tarihinde biten Miladi takvimin on yılıdır. 4 Ocak 1979-11 Şubat 1979 tarihleri arasında başbakanlık görevinde bulunan Musaddik yanlısı Shapour Bakhtiar, 1991’de Paris’te evini koruyan üç silahlı korumaya rağmen üç saldırgan tarafından sekreteriyle birlikte öldürülmüş, saldırganlardan biri isviçre polisi tarafından yakalanmış ve Fransa’ya iade edilmiştir. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 30 Eylül 2021 tarihinde test yayınına yeniden başlamış olup 11 Ekim 2021 tarihinde yeni logosuyla yayın hayatına yeniden başlamıştır. Fakat Eylül 1851’de Girit valisi atanması gerekçesi ile Halep Valığı görevinden alınıp İstanbul’a geri çağrıldı. 14 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Caddelerin Eşilmesine Tepki